top of page

ARTYKUŁ 10

FERRYTYNA - czy ma wpływ na włosy?

Wiele osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów, szuka pomocy
zakupując specjalne produkty typu szampony, suplementy, które znają najczęściej z reklam z telewizji , radia czy internetu. Jednak w większości te ,,złote środki” nie przynoszą obiecanych efektów i można sobie zadać pytanie DLACZEGO? 

Należy pamiętać o tym, że nadmierne wypadanie włosów to sygnał, objaw rozregulowanego organizmu. Tak naprawdę, aby poznać prawdziwą przyczynę wypadania włosów należy wykonać podstawowe badania krwi, zwrócić uwagę na odżywianie, styl życia.

Do podstawowych badań które wg mnie powinna wykonać osoba borykająca się z problemem wypadania jest : morfologia krwi, poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy do których nalezą badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg, oraz ten najważniejszy parametr jakim jest ferrytyna              

Ferrytyna – to magazyn żelaza, która jest w większości przechowywana w wątrobie ale również w mniejszej ilości w mieszkach włosowych. W momencie kiedy organizmowi brakuje żelaza np. do wytworzenia czerwonych krwinek, rozpoczyna się tzw. ,,kradzież” ferrytyny z miejsc które nie mają znaczenia dla zdrowia np. włosy.       

Ferrytyna odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa – wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa a także wpływa na kondycje łodygi.      

2.png
1.png

Prawidłowy poziom ferrytyny powinien oscylować w granicach od 50 -100 ng/ml w zależności od norm laboratoryjnych ale niska ferrytyna na poziomie 4-10 ng/ml to sygnał ze coś się dzieje i należy szukać przyczyny. Przyczyną niskiego poziomu żelaza i ferrytyny najczęściej, są błędy dietetyczne. Osoby które całkowicie wykluczają mięso lub jedzą śladowe ilości, muszą pamiętać o zastępowaniu produktami bogatymi w żelazo i źródła białka do których należą np. strączki .  

Kolejną przyczyną jest zmniejszona wchłanialność np., w wyniku spożywania dużej ilości kawy, czarnej herbaty , błonnika lub nabiału oraz brak odpowiedniego zakwaszenia żołądka. Inne przyczyny to: ukryte krwawienia z przewodu pokarmowego (w celu wykluczenia warto wykonać badania takie jak gastroskopia i kolonoskopia, bardzo obfite miesiączki, obecność bakterii i pasożytów w organizmie, które potrzebują żelaza w cyklu
swojego życia. Nie jest rozwiązaniem stosowanie żelaza w bardzo dużych dawkach to tylko ,,maskuje” problem.

                                                                                                                  

 

Dlatego ,,kluczem” do uzyskania porostu, pięknych włosów jest znalezienie przyczyny oraz uzupełnienie niedoborów do odpowiedniego poziomu. Ferrytyna to główne źródło energii zarówno dla organizmu oraz dla włosów. Przy niskich poziomach nie wykonujemy zabiegów iniekcyjnych, w terapii ,,łączonej” stosujemy suplementacje dostosowaną do wyników badań, współpraca z lekarzem oraz w terapii gabinetowej zabiegi z użyciem
odpowiednich produktów trychologicznych z użyciem lampy medycznej LED oraz indywidualnie ułożonej pielęgnacji domowej.

                                                                                                                  

 

IMG_3110.jpeg

Anna Wieczorek

SPECJALISTA TRYCHOLOG

bottom of page