top of page

ARTYKUŁ 46

Stres oksydacyjny i jego wpływ na włosy i skórę głowy!

Skóra głowy jest ,,inkubatorem” zdrowych włosów oraz wskaźnikiem naszego ogólnego stanu zdrowia. Stres oksydacyjny w znacznym stopniu przyśpiesza proces starzenia się skóry głowy i włosów. Zwalcz je antyoksydantami w diecie i pielęgnacji!

CZYM JEST STRES OKSYDACYJNY?

Stres oksydacyjny to brak równowagi między produkcją a akumulacją reaktywnych form tlenu w naszych komórkach. Występuje w organizmie, gdy mamy do czynienia z nadmiarem wolnych rodników a przeciwutleniacze (jako substancje, które usuwają lub neutralizują wolne rodniki) nie są w stanie im przeciwdziałać. W wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia komórki DNA, struktur białkowych i lipidowych, co negatywnie przekłada się na kondycję skóry głowy i włosów.

Włos Doskonały - Trycholog
Włos Doskonały - Trychologia Warszawa

CZYM SĄ WOLNE RODNIKI?

Wolne rodniki to niestabilne , wysoce reaktywne cząsteczki tlenu. Powstają w naszym organizmie każdego dnia i w prawidłowych warunkach ich negatywne skutki są usuwane przez mechanizmy obronne. Jednak jeśli ich ilość przekracza normy dopuszczalne, wolne rodniki dziurkują błony komórkowe, przez co prawidłowo działające komórki zaczynają szwankować. Wolne rodniki są rezultatem oddziaływania wielu czynników zewnętrznych jak: przetworzone jedzenie, cukier, alkohol, dym papierosowy, promieniowanie UV.

Stres oksydacyjny

WPŁYW STRESU OKSYDACYJNEGO NA WŁOSY I SKÓRĘ GŁOWY!

Wiele badań naukowych sugeruje, że stres oksydacyjny wpływa negatywnie na skórę głowy i wzrost włosów. W wyniku degradacji włókien kolagenowych, skóra traci swoją elastyczność. Zwiększa się jej napięcie, co negatywnie wpływa na prawidłowe ukrwienie skóry. W wyniku czego dochodzi do niedotlenienia i niedożywienia mieszków włosowych i zahamowania porostu. Stres oksydacyjny przyczynia się również do szybszego starzenia się skóry głowy. Włosy stają się cienkie, łamliwe i podatne na kruszenie.

 

Bierze się również pod uwagę wpływ stresu oksydacyjnego w chorobach skóry głowy. W przebiegu łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry głowy występuje stan zapalny oraz zaburzony proces namnażania naskórka. Obecność stresu oksydacyjnego nasila te objawy, co zaostrza przebieg choroby i jej długość. Gatunek drożdżaka Malassesia , który jest mocno powiązany z tymi dermatozami , został również uznany za jego źródło i czynnik który mocno upośledza wzrost nowych włosów.

W badaniach naukowych zauważono również korelacje między stresem oksydacyjnym a łysieniem androgenowym. Wykazano, że ilość wolnych rodników w brodawce włosowej u osób z tym schorzeniem jest wyższa niż u osoby zdrowej. W wyniku czego dochodzi do zahamowania lub spowolnienia podziałów komórkowych w mieszku włosowym i zaburzenia prawidłowego cyklu wzrostu włosa.

​ZWALCZ SKUTKI STRESU OKSYDACYJNEGO – ROLA ANTYOKSYDANTÓW! 

Antyoksydanty to substancje , które neutralizują wolne rodniki i są pierwszą linią obrony przed stresem oksydacyjnym.

 

Najważniejsze antyoksydanty , które mają wpływ na skórę głowy i włosy to:

  • witamina C

  • witamina E

  • witamina A

  • cynk

  • selen

  • koenzym Q10

  • polifenole ( do których należą owoce jagodowe).
     

Szukajmy ich w żywności oraz w produktach do pielęgnacji skóry głowy. 

stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny w znacznym stopniu przyśpiesza proces starzenia się skóry głowy i włosów. Jest silnie powiązany z chorobami skóry głowy, z łysieniem androgenowym, czy chorobami autoimmunologicznymi skóry. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno w pielęgnacji jak i diecie antyoksydanty stanowiły integralną część terapii. Ponieważ każdego dnia nasze włosy są narażone na działanie stresu oksydacyjnego i od Ciebie zależy w jaki sposób będziesz ją chronił i cieszył się zdrowymi włosami.

IMG_3110.jpeg

Anna Wieczorek

SPECJALISTA TRYCHOLOG

bottom of page