top of page

ARTYKUŁ 39

Testosteron – jego rola i wpływ na włosy!

Testosteron to hormon, który odgrywa istotną rolę w wielu aspektach ogólnego stanu zdrowia oraz dobrego samopoczucia zarówno u kobiet i mężczyzn. Jednak jego wpływ na włosy i skórę głowy powoduje negatywne skutki w postaci przerzedzeniawłosów, miniaturyzacji, ścieńczenia i zahamowania porostu głównie na szczycie.

DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE?

Testosteron jest jednym z najbardziej znanym androgenem czyli hormonem męskim i jego wpływ na nasz organizm i włosy zależy czy jest w odpowiedniej ilości, ponieważ nadmiar jakiegokolwiek hormonu może przyczynić się do różnych problemów.

W kwestii włosów największy, negatywny wpływ ma DHT (dihydrotestosteron) czyli frakcja, która powstaje z przekształcenia testosteronu za pomocą enzymu 5alfareduktazy. DHT jest znacznie silniejszy w działaniu na skórę i włosy. Może przyczyniać się do powstawania trądziku i wpływa destrukcyjnie na mieszki włosowe.

2.png

W przypadku działania na włosy dochodzi do pobudzenia porostu na ciele (broda, wąsik u kobiet, mocne czarne owłosienie) natomiast na skórze głowy wysoki DHT może doprowadzić do utraty włosów co klasycznie nazywamy łysieniem typu męskiego – łysienie androgenowe. Dochodzi do niego w wyniku ,,ścieńczania” mieszków włosowych, z których nie jest w stanie wyrosnąć prawidłowy zdrowy włos. Mamy do czynienia wówczas z włosami typu ,,vellus” czyli cienkie, odbarwione włosy które różnią się strukturą od włosów na potylicy czy skroniach. Dlatego nie bagatelizuj pierwszych objawów, które mogą wskazywać na tego tego typu łysienie.

Należą do nich:

  • cofająca się linia włosów w okolicach zakoli,

  • przerzedzenie postępujące na szczycie głowy,

  • poszerzający się przedziałek u kobiet,

  • zmiana struktury włosów na tonsurze.

1.png
3.png

Czy tylko podwyższony poziom DHT ma wpływ na włosy?

W wielu badaniach wypadanie włosów typu męskiego, obserwowano zarówno przy wysokim jak i niskim poziomie. Są również przypadki , że mężczyzna ma wysoki poziom testosteronu i nie doświadcza problemów z włosami.

Głównym winowajcą w takich sytuacjach może być genetyka. Geny mogą decydować, jak wrażliwe są mieszki włosowe na działanie DHT, co może decydować o skłonności do powstawania przerzedzeń włosów o charakterze łysienia androgenowego.

Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie łysienia typu męskiego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na genetykę. Wdrożenie terapii w odpowiednim czasie , która ma na celu zapobieganie miniaturyzacji włosów, pozwoli na zahamowanie tego procesu na jakiś czas bo musisz wiedzieć , że niestety jest to proces postępujący i najlepiej sprawdza się działanie rotacyjne.

Jeśli jesteś osobą która boryka się z tym problemem, umów się n konsultacje w celu szczegółowego omówienia problemu i zaplanowania planu działania aby zatrzymać i przywrócić stan włosów.

IMG_3110.jpeg

Anna Wieczorek

SPECJALISTA TRYCHOLOG

bottom of page