ARTYKUŁ 32
Łojotokowe zapalenie skóry to nie tylko problem estetyczny,ale także kwestia zdrowia skóry.
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry i jak sobie z nim poradzić? W artykule zgłębimy mechanizm powstawania tego schorzenia. Ponadto zastanowimy się nad sposobami radzenia sobie z jego objawami, a na koniec przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry głowy.
Czym jest Łojotokowe Zapalenie Skóry?
To choroba przewlekła, która charakteryzuje się stanem zapalnym skóry i nadmiernym złuszczaniem naskórka. Dotyka od 1-3% społeczeństwa zarówno młodych ludzi, jak i osoby starsze. Objawy mogą być różnorodne, ale najczęściej obejmują zmiany rumieniowo-złuszczające. Tworzą one na skórze głowy charakterystyczne tłuste łuski.
Przyczyny i mechanizm powstawania
Mechanizm powstawania ŁZS jest złożony i związany z wieloma czynnikami takimi jak:
Najczęściej występujące symptomy to zmiany o charakterze rumieniowo-złuszczającymi. Charakterystyczną cechą są żółto zabarwione fragmenty naskórka. Można zlokalizować je w okolicach bogatych w gruczoły łojowe np.: na skórze głowy, twarzy, okolice małżowin usznych, klatce piersiowej czy na plecach. Towarzyszy im świąd, pieczenie czy stan zapalny. Diagnostyka opiera się na obserwacji klinicznej oraz badaniach laboratoryjnych, które potwierdzają obecność charakterystycznych dla choroby zmian skórnych.
Leczenie i pielęgnacja
W pierwszej kolejności wykonujemy badanie trichoskopowe, pozwalające ocenić stopień nasilenia problemu i ustalenia działania terapeutycznego.Terapia wymaga zaangażowania w odpowiednią pielęgnację, suplementację i dietę. Stosuje się kosmetyki o działaniu keratolitycznym, przeciwgrzybiczym i regenerującym. Produktyte pomagają w zmniejszeniu świądu, złuszczaniu i stanu zapalnego.
Najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny zaostrzających się stanów zapalnych. Choroby nie da się całkowicie wyleczyć, lecz można doprowadzić ją do remisji i trzymać pod kontrolą. W pielęgnacji należy sięgnąć po dermokosmetyki, które nie zawierają substancji zapachowych. Najważniejszy jest wybór kosmetyków, które w swoim składzie zawierają kwas azelainowy, kwas salicylowy, rumianek, olejek z drzewa herbacianego czy olejek eukaliptusowy. Warto pamiętać, że nadmierna produkcja sebum i podrażnienia skóry mogą prowadzić do wypadania włosów, dlatego ważna jest odpowiednia terapia i pielęgnacja domowa.
Profilaktyka i zalecenia
Jakie czynniki mogą nasilać ŁZS? Przede wszystkim nieprawidłowa dieta (szczególnie niedobór witamin z grupy B, selenu i cynku), stres, niektóre leki czy nieodpowiednia odzież. Pamiętaj, aby stosować dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby, orzechy, oleje zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe oraz nabiał.
Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie , które wymaga kompleksowej opieki. Konsekwentne stosowanie odpowiednich produktów i kosmetyków przyniesie ulgę - poprawi stan skóry i włosów. Wczesne rozpoczęcie leczenia i dopasowane preparaty umożliwiają kontrolowanie choroby. Zmniejszają tym samym nasilenie uciążliwych objawów.