top of page

ARTYKUŁ 31

Wypadanie włosów - jaki ma związek z układem pokarmowym?

Nasilone wypadanie włosów oraz choroby skóry głowy to problem wielu z nas. I jak zawsze podkreślam, najważniejsze jest znalezienie przyczyny, by osiągnąć jak najlepsze, długotrwałe efekty. Zwracam uwagę na funkcjonowanie całego organizmu, aby uwzględnić każdy obszar naszego ,,układu”.  Do których należy: funkcjonowanie układu pokarmowego, hormonalnego, odpornościowego, stylu życia itd.

Dziś przyjrzymy się jednemu z nich. W mojej ocenie stanowi najczęstszą przyczynę wypadania włosów czy problemów ze skórą głowy.

Jest nim UKŁAD POKARMOWY i jego funkcjonowanie. To właśnie ten ,,układ” naszego organizmu stanowi podstawę, która jest odpowiedzialna za wchłanianie składników odżywczych. Bez których nie będziemy mieć pięknych, grubych i odżywionych włosów. Dużą uwagę w ostatnich latach przypisuje się rolę mikrobiomu jelitowego, który jak się okazuje ma związek z naszym stanem skóry głowy i włosów.

Bardzo dużo osób, które do mnie trafiają mają problem z niedoborem żelaza, ferrytyny czy witaminy B12. Często widzę, że pomimo naprawdę dobrze ułożonej suplementacji nie ma poprawy, a jest to najczęściej spowodowane zaburzeniami wchłaniania.

Na co zwrócić uwagę?
Wpływ żołądka na Twoje włosy!


Prawidłowa praca żołądka jest zależna od:

- odpowiedniego pH : które powinno być w odczynie kwaśnym w granicach (1,5-3,5). Ma to duże znaczenie w kwestii trawienia białek, które stanowią budulec naszych włosów. Jeśli pH będzie wyższe , białko nie zostanie strawione. Ty natomiast zaczniesz odczuwać: wzdęcia po posiłku, gazy, brzuch przypominający ,,balon”, uczucie ciężkości po posiłku, odbijanie . W dalszym etapie pojawią się niedobory witamin i minerałów (dochodzi do rozwoju anemii), które są tak potrzebne w procesie wzrostu włosa. Prawidłowe pH w żołądku to również gwarantowana bariera ochronna przed patogenami oraz ochrona przed nadmiernym namnażaniem się bakterii. Należy do nich m.in Helicobacter pylori., który wchodzi w skład mikrobiomu żołądka i w prawidłowych warunkach nie wpływa negatywnie na nasz układ trawienny.

2.png
11.png

Odpowiednia praca żołądka ma bardzo duże znaczenie na stan mikrobioty jelitowej. To w jelitach zachodzi wchłanianie składników odżywczych, które zostały pozyskane z treści pokarmowych. Tu następuje produkcja witamin tj. biotyna , kwas foliowy, które są tak niezbędne naszym włosom.       

Dysbioza jelitowa powoduje, powstawanie ,,rozszczelnienie” bariery jelitowej i prowadzi do powstawania niedoborów witamin, składników mineralnych. Blokują one wzrost włosów, nasilają wypadanie oraz mają istotny wpływ na powstawanie, jak i zaostrzenie zmian skórnych – dermatoz. Jednym z najczęstszych zaburzeń w obrębie jelit, który obserwuje wśród osób jest SIBO – przerost bakterii w jelicie cienkim a jego rozwój bardzo mocno powiązany jest z nieprawidłową pracą żołądka.

OŚ – JELITO - SKÓRA ZNACZENIE DLA WŁOSÓW !

W ostatnim czasie problemy związane z chorobami skóry głowy, do których należy m.in łuszczyca, przypisuje się między innymi dysbiozie jelitowej oraz ,,przepuszczalności” bariery jelitowej. Zaburzenia te prowadzą do wzrostu cytokin prozapalnych, które wraz z metabolitami bakteryjnymi dostają się do skóry zaburzając jej funkcjonowanie i równowagę.

Jeśli borykasz się z nadmiernym wypadaniem włosów czy też chorobami skóry głowy, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na funkcjonowanie całego Twojego organizmu. To zaadresowanie przyczyny powoduje również poprawę ogólnego stanu zdrowia, co często jest zgłaszane podczas wizyt kontrolnych. Suplementacja stanowi ważny krok terapii, tylko gdy jest dopasowana do waszych potrzeb i nie występują w organizmie zaburzenia wchłanialność. Zacznij od wykonania badań pokazujących poziomy witamin, składników mineralnych oraz pierwiastków w Twoim organizmie.

Pamiętaj, to właśnie włos jest wyznacznikiem ,,naszego ogólnego zdrowia”.

IMG_3110.jpeg

Anna Wieczorek

SPECJALISTA TRYCHOLOG

bottom of page