ARTYKUŁ 05
Nadmierne wypadanie włosów
skutkiem podwyższonego kortyzolu?
Stres? Życie w ciągłym biegu? Mało snu? Dotyka to większość z nas. Ale jak to się dzieje, że inni radzą sobie z tym świetnie i nie wpływa to na ich włosy? A Ty reagujesz natychmiastowo?
Stres nie zawsze taki zły.
Zacznijmy od tego czym właściwie jest stres.
Stres definiuje się jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę i prowadzi do przekroczenia naszej zdolności skutecznego radzenia sobie. Wspomniane wydarzenia zakłócające określane są jako stresory.
Stres pomaga nam w niejednej sytuacji sprostać wyzwaniom. Kiedy natomiast wyzwanie się kończy również kończy się jego reakcja na stres. Możemy się wówczas zrelaksować i nabrać sił do dalszego działania. .
Zatem stres może mieć pozytywny charakter i działać na nas motywująco. Natomiast stres może również mieć swoje wady. Wówczas gdy występuje przewlekły, przedłużający się stres lub czynniki stresowe czyli stresory występują stale, mogą wyczerpać siły organizmu i stres zamienia się w stan negatywny. Szkodzi to zdrowiu zarówno psychicznemu , jak i fizycznemu danej osoby.
Można wyróżnić kilka etapów stresu:
-
W pierwszej fazie reakcja organizmu na stres to zmobilizowanie sił organizmu i zwiększenie wydolności funkcji poznawczych. Pobudza nas i motywuje do rozwiązywania trudnych zadań.
-
W drugiej fazie wzrasta poziom stresu to stanu, w którym stajemy się sfrustrowani, czujemy gniew czy lęk. Zaczyna on działać na nas demotywująco i dezorganizuje nasze myślenie i działanie. Nie możemy odnaleźć się w danej sytuacji.
-
W trzeciej fazie reakcja na stres to ucieczka lub chęć wycofania się. Tutaj często możemy zauważyć jak osoby odsuwają się i izolują od bliskich osób i otoczenia.
Konsekwencje negatywnego działania stresu na nasz organizm jest mocne osłabienie naszego układu odpornościowego. Jeśli w naszej rodzinie posiadamy predyspozycje do wystąpienia przewlekłych chorób na tle autoimmunologii, wówczas nasze szanse dotknięciem podobnych schorzeń bardzo agresywnie wzrasta.
Konsekwencje podwyższonego kortyzolu na nasze włosy.
Gdy się stresujemy i wzrasta kortyzol, który utrzymuje się stale w naszym organizmie prowadzi to do pobudzenia wielu neurohormonów czy neuropeptydów. A co za tym idzie? Hamuje podziały komórkowe w mieszku włosowym i przyśpiesza ich apoptozę, czyli „ śmierć”. Prowadzi do stanów zapalnych mieszków włosowych. Koryzol zaburza wzrost włosa i pobudza produkcję DHT (dihydrotestosteronu), podobnie jak prolaktynę, co skutkuje nasileniem powszechnego łysienia androgenowego, często diagnozowanego po 30stce zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Cechuje się poszerzającym przedziałkiem czy zakolami.
Stres wpływa również na zaburzenia krążenia co przyczynia się do niedokrwienia mieszków włosowych. Niedożywione mieszki włosowe nie są w stanie produkować zdrowych, nowych włosów co prowadzi do ich przerzedzenia. Nawet po ustaniu nadmiernego wypadania włosów!
Podejmij te działania dla swoich włosów w stresie!
-
Zadbaj o higienę snu. Prawidłowy sen pomaga nam lepiej radzić sobie ze stresem.
-
Aktywność fizyczna. Nie muszą to być intensywne treningi, wystarczą spacery, joga, taniec. Każdy rodzaj ruchu obniża stres.
-
Postaraj się zrozumieć co sprawia, że stres Cię przytłacza. Nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty - psychologa.
-
Wsparcie dobrego trychologa. Nie warto diagnozować się samodzielnie, lecz zaufać specjaliście. To sprawi, że czeka Cię krótsza i efektywniejsza droga do przywrócenia Twoich włosów.
-
Nie bój się i zaufaj terapii! Terapie w profesjonalnym gabinecie trychologicznym, przynoszą niesamowite efekty! Pielęgnacja domowa jak leczniczy szampon czy stosowanie wcierek są jedynie terapią wspomagającą odrost włosów.
-
Trafna diagnoza, oparta o badanie skóry głowy i włosów jak i badania laboratoryjne z krwi.
Ułożę dla Ciebie optymalny plan działania. Napisz do mnie!