ARTYKUŁ 25
Menopauza – czy ma coś wspólnego z włosami?
Menopauza jest fizjologicznym okresem w życiu każdej kobiety, potocznie określana jako klimakterium czy przekwitanie. Wówczas jajniki przestają produkować hormony, w wyniku czego dochodzi do ustania co miesięcznych krwawień .
Najczęściej występuje w okresie między 45-55 rokiem życia. Choć w niektórych przypadkach może wystąpić wcześniej np. w wyniku operacji ginekologicznych, chemioterapii, radioterapii, zaburzeń hormonalnych czy restrykcyjnych diet. W takim przypadku mamy doczynienia z ,,przedwczesną menopauzą”, o czym rzadko się mówi.
W okresie przekwitania w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne. Najbardziej zauważalne to przede wszystkim spadek stężenia estrogenów i progesteronu oraz wzrost androgenów, hormonów męskich do których należy DHT. Dlaczego jego wyższe stężenie jest wówczas dla nas tak bardzo niekorzystne? Ponieważ wykazuje on zwiększone działanie androgenne na mieszki włosowe, prowadząc do łysienia androgenowego.
Łysienia, którego każda z nas się obawia. W tym okresie, w badaniach, mamy również spadek stężenia SHBG – białka wiążącego hormony płciowe. Będzie on wpływał również na zwiększoną ilość androgenów w skórze, które mają negatywny wpływ na prawidłowy wzrost włosów.
W obrazie trichoskopowym u kobiet w okresie menopauzalnym ze względu na zmniejszoną ilość kolagenu i elastyny obserwujemy skórę cienką, suchą, bladą, podatną na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Często możesz odczuwać ,, ściągnięcie” skóry, uczucie pieczenia czy podrażnienia. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry głowy odpowiednio dobranymi produktami.
Wraz z wiekiem dochodzi również do spowolnienia podziałów komórkowych w mieszku włosowym. W badaniu obserwujemy ,,pojedyncze” zespoły mieszkowe lub puste mieszki w fazie kenogenu , włosy cienkie i ścieńczone, głównie na szczycie głowy. A co to oznacza? Zauważasz pogłębiający się
przedziałek, włosy coraz cieńsze i delikatne, a nowe włosy niemalże nie rosną lub nie dorastają na długość.
JAK SOBIE RADZIĆ Z UTRATĄ WŁOSÓW W TYM OKRESIE ?
Najważniejszą kwestią jest przyjrzenie się stanu Twojej skóry głowy, w tym aktywności mieszków włosowych. Uzyskasz to poprzez wykonanie badania trichoskopowego. Jest to kluczowe do utrzymania pięknych i gęstych włosów. Badanie różnicuje z jakim typem wypadania/łysienia mamy do czynienia. Obecnie bardzo dużo kobiet przyjmuje leki na choroby współistniejące, co należy wziąć pod uwagę w celu ustalenia terapii.
Należy zwrócić uwagę na funkcjonowanie ,,całego” organizmu i wykonać podstawowe badania z krwi takie ja :
– morfologia
– żelazo
– ferrytyna
– witamina D
– witamina B12
– panel tarczycowy: TSH, FT3, FT4, ANTY TPO, ANTY TG
Tak kompleksowe podejście, przyniesie Ci najlepsze efekty.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, w tym trudnym dla Ciebie okresie, to zapraszam Cię na konsultację. Rozumiem jak utrata włosów czy pogorszenie ich stanu wpływa na utratę pewności siebie poprzez spadek naszej atrakcyjności. Pomogę Ci, przywrócić piękno Twoich włosów.